close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 24 września 2018

  Dzięki niezapomnianemu quintetowi słynnego pianisty Michała Martyniuka i oraz wirtuozerskiej grze quartetu Adama Bałdycha polski jazz powrócił na scenę corocznego festiwalu muzyki jazzowej w Winnicy.

  Na scenie sali koncertowej Winnickiej Telewizji 22-23 września br. odbyły się koncerty zespołów jazzowych z różnych zakątków świata, w tym też z Polski.  Sobotni wieczór festiwalu był poświęcony polskiemu jazzowi w ramach tegorocznych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

   

  Quintet polskiego pianisty i kompozytora Michała Martyniuka otworzył polską noc jazzową. Michał Martyniuk urodził się w Szczecinie, przez 10 lat mieszkał i studiował w Nowej Zelandii, a na początku 2017 roku przeniósł się do Polski, gdzie poznał młodych znakomitych muzyków, z którymi stworzył nowy zespół. Połączenie elementów tradycyjnego jazzu amerykańskiego ze świeżymi tendencjach współczesnej europejskiej muzyki oraz wspaniała interakcja między zespołem a publicznością stworzyły niesamowity klimat.

   

  Po krótkiej przerwie na scenie pojawił się słynny quartet skrzypka-wirtuozera Adama Bałdycha, który niewątpliwie jest jednym z bardziej kreatywnych, młodych muzyków Europy, wnoszący wiele świeżości w polski jazz. Świadkami wirtuozerii zespołu zostali miłośnicy jazzowi w Winnicy. Jazzmani przekazywali publiczności swoje emocje w utworach, które były niby maleńkimi historiami. Na szczególną uwagę zasługuje stara polska pieśń religijna „Bogurodzica” w jazzowym wykonaniu.

   

  Przyjemną niespodzianką dla publiczności było losowanie nagród specjalnych, przygotowanych przez Konsulat Generalny RP w Winnicy. Pięciu szczęściarzy otrzymało okolicznościowe upominki, a odbiorca nagrody głównej z rąk Konsula Generalnego Damiana Ciarcińskiego voucher na pobyt w hotelu Dwór Prezydencki w Polsce.

   

  Festiwalowi po raz pierwszy w tym roku towarzyszyły „Śniadania jazzowe” z udziałem muzyków, występujących na festiwalu. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się przeprowadzone w niedzielę przez Adama Bałdycha warsztaty z improwizacji w jazzie. Młodzi muzycy, którzy przyjechali z różnych miast Ukrainy przynieśli ze sobą instrumenty, a poranek zakończył się wspólną jam session, która zebrała burzę oklasków.

   

  1 (25)
  1 (26)
  1 (28)
  1 (29)
  1 (12)
  1 (2)
  1 (4)
  1 (6)
  1 (16)
  1 (17)
  1 (18)
  1 (20)
  3
  1
  2

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: