close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 16 września 2016

  14 września w Krakowie zmarł Jan Glinczewski s. Franciszka i Stanisławy z domu Łempickiej, urodzony 4 grudnia 1942 roku w Winnicy. Założyciel, wieloletni prezes oraz prezes honorowy Konfederacji Polaków Podola, Dyrektor Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej w Winnicy.

  14 września w Krakowie zmarł Jan Glinczewski s. Franciszka i Stanisławy z domu Łempickiej, urodzony 4 grudnia 1942 roku w Winnicy.  Założyciel, wieloletni prezes oraz prezes honorowy Konfederacji Polaków Podola, Dyrektor Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej w Winnicy. Od dziesięcioleci zabiegał o podtrzymywanie na Podolu polskich tradycji narodowych, języka oraz kultury. W lipcu 1988 r. Jan Glinczewski był jednym ze współzałożycieli Polskiego Kulturalno-Oświatowego Stowarzyszenia Polaków na Ukrainie,
  a w listopadzie tegoż roku jego Obwodowego Oddziału. Na początku lat 90-tych XX wieku był jednym z głównych reaktywatorów i animatorów, mającej długie tradycje, współpracy regionu winnickiego i kielecczyzny. Wielki miłośnik i znawca historii Polski i Kresów.

  Wspólnie z samorządem Kielc, po długoletnich staraniach, udało mu się w Winnicy upamiętnić fakt spotkania Naczelnika Państwa Polskiego - Józefa Piłsudskiego z Atamanem Semenem Petlurą, które miało miejsce w tym mieście w maju 1920 roku. Ufundowana przez Miasto Kielce tablica wmurowana została na budynku dawnej Rady Miejskiej. Jej uroczyste odsłonięcie odbyło się w maju 2008 roku. Miejsce poświęcone pamięci Józefa Piłsudskiego stało się obowiązkowym punktem wizyt oficjalnych delegacji z Polski, w tym również na najwyższym szczeblu (Prezydenta RP, Marszałka Senatu RP, Ministra Spraw Zagranicznych RP) oraz punktem spotkań i obchodów rocznic państwowych miejscowych Polaków. Przy czynnym udziale zmarłego, w 2014 r. na budynku dawnej kaplicy cmentarnej w Parku Miejskim w Winnicy, wmurowana została dwujęzyczna tablica upamiętniająca ofiary mordów NKWD z lat 1937/1938 oraz przypominająca o dawnej funkcji parku, czyli cmentarzu. Jan Glinczewski był autorem wielu artykułów prasowych nt. zbrodni NKWD dokonywanych na Polakach na terenie Winnicy. Za swoje zasługi został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Medalem "Zasłużony dla Kultury Polskiej" i Medalem "Pro Memoria".

  Uroczystości pogrzebowe odbędą się 19 września br. o godz. 9.40 na Cmentarzu Batowickim w Krakowie.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: