""
close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • WSPÓŁPRACA SAMORZĄDOWA I GOSPODARCZA

 •  

  Przystąpienie Polski do UE, a następnie utworzenie Konsulatu Generalnego RP w Winnicy (jedynej zawodowej placówki konsularnej na terenie wszystkich obwodów wchodzących w skład Winnickiego Okręgu Konsularnego) w znacznej mierze przyczyniło się do aktywizacji kontaktów dwustronnych pomiędzy samorządami Polski i Ukrainy z regionu Podola i Polesia. W 2011 r. placówka zainicjowała akcję promocyjną „Dni Mazowsza na Podolu”, co zaowocowało podpisaniem w listopadzie 2012 r. „Porozumienia o współpracy pomiędzy województwem mazowieckim a obwodem winnickim.” Winnica w roku 2013  obchodzić będzie 55 – rocznicę współpracy z Kielcami, zaś jednostki samorządowe obwodu winnickiego posiadają ponad 200 umów partnerskich z samorządowymi podmiotami polskimi na poziomie miast, powiatów i gmin. Obwód chmielnicki oraz żytomierski z sukcesem realizują podpisane w 2004 r. umowy o współpracy międzyregionalnej z województwem kujawsko – pomorskim.

  Poniżej zamieszczamy listę najważniejszych miejscowości z Winnickiego Okręgu Konsularnego (WOK), posiadających umowy partnerskie z polskimi odpowiednikami:

   

  OBWÓD CHMIELNICKI

  Chmielnicki – Ciechanów

  Kamieniec Podolski – Częstochowa, Gorzyce, Głogów, Kalisz, Przemyśl, Zawiercie

  Latyczów – Iwanowice

   

  OBWÓD WINNICKI

  Winnica – Kielce

  Chmielnik – Busko-Zdrój, Krynica-Zdrój, Szczawnica

  Staszów – Rejon winnicki, Jampol

  Końskie – Mohylów Podolski

  Koziatyn – Kleczew

  Żmerynka – Skarżysko-Kamienna

   

  OBWÓD ŻYTOMIERSKI

  Żytomierz- planowane podpisanie porozumienia z Płockiem

  Berdyczów – Jawor, Siedlce

  Nowogród Wołyński – Łomża, Piaseczno

  Korosteń – Kraśnik

  Różyn – Ulan-Majorat

   

  Partnerzy ukraińscy z WOK są także beneficjentami projektów realizowanych w ramach Polskiej Pomocy Rozwojowej oraz konkursu Małych Grantów.

   

  Na terenie WOK działa kilka znaczących dla rejonu firm z polskim kapitałem: zatrudniająca ponad 1000 osób firma Cersanit Invest” (produkcja ceramiki sanitarnej), Barlinek Invest” Sp. z o.o. (deski podłogowe), „ „Agroteam Chmielnicki" (produkcja i dystrybucja wyposażenia dla kwiaciarni), „Janik Group” (sprzęt medyczny), „Polimex-Mostostal Ukraina" (budownictwo) czy „Inco-Food Ukraina (w najbliższym czasie rozpocznie działalność; wyroby mięsne i wędliniarskie).

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: